SAÇ EKİMİ

Saç ekimi; Folliküler Ünite adı verilen ve saçlı derimizde bulunan mikro saç kökü demetlerinin teker teker çıkarılması ve yeni yerlerine yerleştirilmesi işlemidir.

Saç ekimi operasyonu doktorların gerçekleştirilmesi gereken komplike bir girişimdir. Doğal görünüm, saç sıklığı ve verici alanın zarar görmemesi için işlemin uzman bir ekip tarafından desteklenmesi de vazgeçilmezdir.

İki kulak arasındaki verici alan dediğimiz bölgede yeterli miktarda saçı olan sağlıklı erişkin bireylersaç ekimi için uygun aday sayılır.

Saç ekimi lokal anestezi altında 6 ila 8 saat süren bir operasyondur. İlk aşamada saç kökleri doktorlar tarafından toplanır, daha sonra toplanan kökleri yerleştirmek için kanal açılır ve son olarak köklerin tek tek ekim işlemi gerçekleştirilir.

Saç ekimi işlemi, lokal anestezi altında gerçekleştiği için ağrı ve acı olmaz. Operasyon sonrasında doktor tarafından verilen ilaçların kullanması halinde herhangi bir ağrı olmayacaktır.

Saç ekimi operasyonu sırasında hasta birinci bölümde yatar durumda, ikinci bölümde ise ortopedik bir koltukta oturur durumda olduğundan hasta konforu açısından rahat bir girişim olduğu kabul edilebilir. Saç ekiminin özel bir mevsimi yoktur. Yılın 12 ayı rahatlıkla saç nakli yapılabilir. Yazın saç ektirmek deniz tatili yapmaya kesinlikle engel değildir. Saçlar yaz mevsiminde daha hızlı uzar, cilt yenilenmesi bu mevsimde daha aktiftir.

Uzman doktor ve tecrübeli bir ekibin yaptığı operasyonda köklerin alındığı bölgelerde seyrelme olmaz. Ekilen saçlar ömürlüktür, kesinlikle dökülmez. Transmed, saç ekiminde sonuçlarının doğal olmasını garanti eder.

Greft sayısı hasta’nın verici alanına göre 2500 ile 4000 greft arasında değişmektedir. Bu da ortalama 7500 – 8000 saç kökü anlamına gelmektedir. Greft sayısı ile kıl sayısının farklı olduğunu unutmayınız.

Saç ekimi girişimi sonrasında ince kabuklanmalar oluşur. Bu kabuklar, baş her gün yıkandığında baştan kepek gibi dökülerek yaklaşık 10 gün sonra tamamen kaybolurlar. Hasta, bu dönemde şapka takarak günlük hayatına devam edebilir ve çalışmasında sorun yoktur.

Saç ekimi işleminden sonra saçlar ilk üç ay içerisinde çıkmaya başlar. Saç naklinden 9 ay / 1 yıl sonra amaçlanan son görünüme ulaşılır.

SAÇ DÖKÜLMESİ Prp Tedavisi

Platelet Rich Plasma kelimelerinin kısaltılması olan PRP kendi kanımızdan elde edilen bir çeşit biyolojik ilaç anlamına gelir.

PRP tedavisinde; Plateletten zengin plazma sıvısı trombosit kaynaklı otolog proteinler ile karıştırılılarak saçların seyrekleştiği bölgeye uygulanır.

PRP özellikle ani seyreden dökülmelerde saç dökülmelerini durdurarak sebebi ne olursa olsun teşhis için zaman kazandıran en mükemmel yöntemlerden biridir.

PRP tedavisi için 10 cc kadar kan alınması gerekir. Kan alındıktan sonra 45 dakikalık bir laboratuvar çalışması ile trombositler ayrıştırılır.

Trombositler doku tamirinde önemli rol oynayan doku enzimleri ve besleyici faktörler içerir. Saçlı deriye uygulandığında saç kökü üzerinde gençleştirici ve canlandırıcı bir etki yaratırlar. Bu etki işlemden sonra 3 hafta ile 3 ay sonrasında maksimum hissedilir.

Hastanın kendi kanından elde edilen sıvının kullanılması bulaşıcı hastalık ve alerji risklerini ortadan kaldırır.

Uygulanacak bölgenin türü ve büyüklüğüne göre seans ihtiyacı belirlenir. Ortalama PRP tedavisinin 3 ila 6 seans arası değişmektedir. Sonuçlarının uzun süreli olabilmesi için tedavi yılda bir kez mutlaka tekrarlanmalıdır.

PRP alınan saç köklerinin uzun süre canlı kalmasında ve ekimin en az hasarla tamamlanması için saç ekimi girişiminden sonra da uygulanır.

PRP tedavisi sebebi her ne olursa olsun, seyrekleşmiş ancak tamamen dökülmemiş saç problemi olan erkek ya da kadınlara uygulanabilir. Medikal literatürde ALOPECIA AREATA adı altında geçen bölgesel saç dökülmesi hastalığında da tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

PRP Tedavisi medikal literatürde kabul görmüş FDA onaylı uygulamalara dayanır. Deneysellik içermez, tamamen güvenilirdir. Uluslararası Saç Cerrahi Birliği (ISHRS) yayınladığı bilimsel çalışmalar ile Saç Ekimi’nde PRP Tedavisi’nin güvenli oluşunu ve olumlu sonuçlarını bildirmiştir.

Saç Köklerine Vitamin Desteği (MEZOTERAPİ)

Saç dökülmesinde lokal metodlar arasında yer alan “Saç Mezoterapisi”, vitamin, antioksidan ve kan dolaşımını arttırıcı ilaçların saç köklerine ince uçlu iğneler yardımıyla uygulanmasıdır.Saç kökü cildin dermis tabakasında bulunduğundan saçlı deriye dışarıdan sürülen ilaçların etkisi sınırlıdır. Mezoterapi ile saç kökünden eksik olan maddeler küçük dozlarda ve direkt olarak saç köküne verildiği için etkinin kısa sürede elde edilmesi beklenir.

Saç Mezoterapisi bölgesel uygulanabilir, istenilen bölgede hücre metabolizmasını uyararak saç dökülmesini durdurmaya, var olan saçların kalitesinin artırmaya ve saç uzamasını aktif hale getirmeye etki eder.Strese bağlı, mevsimsel ve metabolik rahatsızlık sebepli saç dökülmeleri ve gebelik sonrası ani saç dökülmeleri mezoterapiden fayda görür. Özellikle kıl kökünde bir küçülmenin gözlendiği ve kılın oluşum ve büyüme evresi olan “anajen evresinde” kısalmanın saptandığı “androgenetik alopesilerin başlangıç evresinde” mezoterapi uygulanması faydalıdır.

Hormonal ve genetik saç dökülmelerinde ise bu yöntem destek tedavi olarak tercih edilebilir.Mezoterapi uygulamasında kullanılan karışım içeriği kişinin ihtiyaçlarına göre düzenlenebilmektedir. Karışım içeriğini oluşturan maddeler; kan dolaşımını arttırıcı damar genişleticiler, bağ dokusu yenilenmesini sağlayıcı maddeler, vitamin B5 ve biotin olarak sayılabilir.İşlem yaklaşık 20-25 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.

Seanslar haftada bir olarak uygulanır ve dökülme derecesine bağlı olarak toplam 6-8 seansta sonlanır. İlk 4 seans haftada bir kez, kalan 2-4 seans ise 15 günde bir uygulanarak bir kür tamamlanır. İhtiyaca göre bu 15 günde veya ayda bir uygulama şekli devam ettirilebilir. Saç gelişimi için gerekli olan eksiklerin giderilmesine yardımcı olur.Sebebi ne olursa olsun her doku oksijenlenmeyi arttıran, yaşlanmayı durduran vitaminlerden fayda görmektedir. Saç kökleri de doğrudan uygulanmış vitaminlere gerek saçı daha hızlı uzatarak gerekse uzayan saçın çapını daha kuvvetli üreterek cevap verir.

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylı saç mezoterapisi, erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kişiler, doğum sonrası, menopoz ve sonrası dönemdeki kadınlar ile saçlarının daha canlı ve parlak görünmesini isteyenlere uygulanır.

SAKAL ve BIYIK EKİMİ

Erkekler için sağlıklı saçlar iyi görünüm için ne kadar önemliyse, saç ve bıyık da özgüven ve dış görünüm açısından büyük önem taşıyabiliyor. Fakat bazen erkekler istedikleri yoğunlukta sakal ve bıyığa sahip olmayabilir.

Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği’nin (ISHRS) 2008 yılında yayınladığı istatistiksel rakamlara göre, özellikle saç ekimi konusunda kişilerin bilgilenmesiyle Türkiye ve bu ülkeye yakın coğrafyalarda sakal ekimi ve bıyık ekimi uygulamalarında yüzde 110 oranında yükseliş olduğu gözlenmiştir.

Sakal veya bıyık neden dökülür?

Sakalın yoğunluğu, dokusu ve kıl kalitesi tamamen genlerin kontrolü altında bulunur. Ergenlik çağına girdikten sonra üç yıl süresince sakal kılları kalınlaşarak terminal formlarını alırlar. Erkeklik hormonu seviyelerinde önemli bir değişiklik gerçekleşmediğinde sakal kılları bu karakteristik özelliklerini korur.

Saçsız bölgelerde yeni saç çıkarmanın kozmetik ya da ilaç yoluyla bir tedavisi henüz yoktur. Bu durum sakal ve bıyık içinde geçerlidir. Bunun için çözüm sakal ekimi ve bıyık ekimidir.

Sakal ve bıyık kaybı otoimmün hastalıklar kadar cilt hastalıklarına bağlı da oluşabilir. Bunların dışında en ağır tabloyu hormonal dengesizlikler oluşturabilir. Erkeklerde erkeklik hormonu testosteron eşik seviyenin altına düştüğünde kontrol edilmelidir. ‘Alopeciaareta’ adlı hastalıkta da sakal dökülmesi gerçekleşebiliyor.

Sakal ve bıyık ekimi kimlere yapılır?

Sakal ekimi ve bıyık ekimi hormonların bazal seviyeye yerleştiği 20-22 yaşlarından itibaren yapılabilir. Favorilerini uzatmak isteyen, iki günlük sakal görüntüsünü seven ancak sakal telleri düzensiz veya eksik çıkan erkekler için bu işlem tercih edilir.

Sakal ekimi ve bıyık ekimi hiç sakalı olmayanlara olduğu gibi sakalında parça parça kılsız bölgeleri olan sağlıklı tüm erkeklere uygulanabilir. Yara izi olan bölgeye ekim yapmak da mümkündür.
Sakal ekimi ve bıyık ekimi nasıl gerçekleştirilir?
Saç kılı olan herkese sakal-bıyık ekimi yapılabilir.İki kulak arasındaki ensenin hemen üstündeki ince telli bölge veya kulak üstlerinden saç kökleri alınarak operasyon gerçekleştirilir.
Aynen saç ekiminde olduğu gibi sakal ve bıyık ekiminde saç tıraşını kabul edenlere FUE, saçını sıfır tıraş etmek istemeyenlere FUT yöntemiyle girişim uygulanır.
Ekim günü kırmızı kabuklar halinde iyileşen cilt bir hafta sonra hiç bir iz kalmadan eski görüntüsüne kavuşur. Yüz kılı ekiminden sonra aynı saçta olduğu gibi hiçbir ciddi ağrı ya da acı oluşmaması beklenir.
Girişimden yaklaşık sekiz ila on hafta sonra sonuç kendini göstermeye başlar. Sakal ve bıyık bölgesine ekilen saç telini, yani var olan sakal ve saç kılını çıplak gözle bir birinden ayırmak mümkün olmaz.