BOTOKS

Botoks Nedir ?

Botulismus toksininin seyreltilmiş formu kırışıklıkları oluşturan kasları paralize etmek veya güçsüzleştirmek için kas içine enjekte edilir.

Botoks’un Tarihçesi

Botulinum toksinleri ilk olarak 1960 ların sonlarında nörolojik hastalıkların tedavisi amacıyla incelenmeye başlandı. Botox ilk olarak 1989 da göz kası hastalıklarının, 2000 de servikal distoninin tedavisi için FDA onayı aldı. Göz kası hastalıklarının tedavisi sırasında bir yan etki olarak kaşların arasındaki kırışıklıkların yumuşadığı dikkati çekti.

FDA Onayı

Nisan 2002 de FDA Botoks un kırışıklıkların şiddetini 120 gün süreyle azalttığı konusunda onay verdi. Botoks en popüler cerrahi olmayan kozmetik prosedürdür.

Hangi tür kırışıklıklar Botox’la tedavi edilebilir ?

Kaşların arasındaki kırışıklıklar, kaz ayağı kırışıklıkları, alın çizgileri ve boyun bantları gibi kas kontraksiyonu sonucu oluşan kırışıklıklar Botox la güvenli ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler.
Botoks enjeksiyonu için doktorunuza gittiğinizde sizden çeşitli mimik hareketleri yapmanız istenecek ( kaş çatma vb) böylece enjeksiyon için en iyi bölge ortaya çıkarılacaktır. Enjeksiyon ince bir iğne ile direkt kas içine yapılır.

Hasta için önemli notlar

 • Prosedürün faydaları ve riskleri hakkında merak ettiklerinizi doktorunuza sorunuz.
 • Steril tekniklerin kullanıldığı, herhangi potansiyel bir problem ortaya çıktığında gerekli ekipmanın bulunduğu medikal bir ortamı tercih ediniz.
 • İşlemi izleyen ilk birkaç saat içinde alkol almayınız ve dik pozisyonda durunuz.
 • Sonuçlar birkaç gün içinde ortaya çıkar ve genellikle 3-4 ay sürer.
 • İyileşme Periyodu

  Botoks sonrası iyileşme periyodu yoktur. Direkt olarak normal aktivitelerinize dönebilirsiniz.

  Güvenlik ve yan etkiler

  Botoks enjeksiyonu ile ilgili bildirilmiş sistemik komplikasyon mevcut değildir.

  Botoksa Erken Yaşta Başlamak Sakıncalı Mıdır ?
  Botoks özellikle hareketlerin tekrar edilmesi ile oluşan mimik çizgilerinin oluşmasını engellemek için kullanılmaktadır. Erken yaşta başlanmasının faydası vardır.Kasların kasılması ne kadar erken yumuşatılırsa o kadar az kırışıklık oluşmaktadır.
  Botoks Yaptırırsam Şaşkın Bakar Mıyım ?

  Nasıl bakmak istediğiniz yaptırdığınız Botoksun dozu ile alakalıdır. Özellikle göz çevresinde oluşan kırışıklıklar için fazla dozda Botoks kullanımı gözlerin açılmasına ve şaşkın bakışa neden olmaktadır. Bu bölgede oluşan kırışıklıklar az miktarda Botoks ve vitamin enjeksiyonu ile yapıldığında sonuç doğal ve tatmin edici olmaktadır.

  Botoks Zehirse Vücuduma Zarar Verir Mi?

  Botoks sanıldığı gibi bir zehir değildir bir ilaçtır. Bölgesel olarak etki etmekte ve dolaşıma geçmemektedir. Farklı hastalıklarda çocuklarda da kullanılmaktadır. Özellikle migren hastalarında sık tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Sonuç olarak doğru kişiye doğru zamanda uygulandığında sakıncası yoktur.

  Her Çizgiye Botoks Yapılabilir Mi ? Her Kırışıklık Botoks ile Düzelir Mi ?
  Botoks sadece mimik çizgilerine uygulanabilir. Mimik çizgileri aynı hareketi gün içinde sık tekrarlamakla oluşmaktadır. Hareket edildiğinde ve hareketsiz durumda çizgilerde değişiklik olmuyorsa bu kırışıklık için Botoks uygulaması doğru bir yöntem değildir.
  Botoks Uygulaması Ağrılı Mıdır ?

  Botoks uygulaması iğne ile uygulanan bir yöntemdir. Ağrı hissi kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Özellikle ilk uygulamalarda ve ağrıya hassas kişilerde uygulama öncesi 15-20 dakika lokal anestezik bir krem uygulanarak ağrı hissi yok edilebilmektedir.

  Botoks Tedavi Süresi Nedir ? Botoks Yaptırmak Ne Kadar Zamanımı Alır ?

  Botoks tedavi süresi ortalama 5 dakikadır. Öncesinde sürülen krem ile birlikte en fazla 30 dakikayı alan bir işlemdir.

  Botoks Etkisi Ne Zaman Başlar ?

  Botoks bir ilaçtır ve etkisi ortalama 3 günde başlamakta ve 15 günde maksimum olmaktadır. Uygulama seansı çıkışı kişinin yüzünde değişiklik gözlenmesi beklenmemektedir. İlk 15 gün içinde zaman zaman simetrik olmayan etkiler görülebilir. Her kas aynı derece etkilenmeyebilir.Ancak 15 günün sonunda karar verilmelidir.Gerekirse uygun eklemeler ve düzeltmeler yapılabilmektedir.

  Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer ?

  İlk Botoksun etkisi daha kısadır ve ortalama 4-6 aydır ancak yapılan her Botoks uygulaması bu süreyi uzatmaktadır.