YÜZ, DUDAK, GÖZ ALTI IŞIK DOLGUSU

Yapılan yüz dolgu işlemi sayesinde ciltte bulunan ince kırışıklıklar, hafif ve orta dereceli çukurlar, ağız ve burun çevresinde olan ince çizgiler doldurulur. Bu uygulama yüzün her bölgesindeki belirgin olmayan kırışıklıklarda rahatça tercih edilebilir. Ayrıca burunda olan asimetriyi düzeltmek amacıyla da kullanılmaktadır. Bunların dışında bu uygulamayı tercih edenler dudaklarda da dolgu yaptırabilir.

Dolgu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişilerde yaşın etkisiyle özellikle yanak alanlarında belirgin derecede hacim kaybı olmakta ve bu sorun kişinin yorgun görünmesine neden olmaktadır. Yapılacak dolgu tedavisiyle elmacık kemikleri yüzün görünümüyle daha belirgin bir hale getirilerek belirginleştirilir veya küçültülebilir. Fakat elmacık kemiklerini daha belirgin hale getirecek işlemin yapılmasında özen gösterilmeli ve dikkatli olunmalıdır.

Yüzde dolgu tedavisi uygulaması oldukça kolay ve zahmetsiz şekilde yapılmaktadır. Bunu uzman bir hekim yüzünüzü inceleyerek, hangi alanların doldurulacağına karar veriliyor. Daha sonra bu alanlar anestezik krem ya da bu hassas alanlar diş doktorlarının kullandığı anestezi ürünleriyle uyuşturulmaktadır. Buralara çok ince iğnelerle gerektiği kadar dolgu maddesi enjekte edilerek, buralarda dolgunluk sağlanmaktadır. Yapılan işlem sonrasında birkaç gün sürecek şişkinlik, kişileri rahatsız etmeden iyileşmektedir. Bunun tekrarlanması daha kalıcı olmasını sağlamaktadır. Bu sayede yapılan seans araları da uzamaktadır.

Yüz Bölgesinde Dolgu Hangi Alanlara Yapılmaktadır?

 • Üst yanaklarda ve gözyaşı oluğunda
 • Dudak kenarında olan çizgilerde
 • Alın bölgesinde olan kırışıklarda
 • Burun ve çenede olan kırışıklıklarda ve çukurluklarda
 • Alt çenede oluşan çizgilerde
 • Kaşlara hacim vermek amacıyla
 • Yüzde olan yara izlerinde kullanılır.
 • Dolgu Tedavisi Neden Yapılır?

  Dolgu tedavisi dudakların daha dolgun olmasını sağladığından, yanakların daha belirgin olmasını, burun bölgesinde çöküntülerin daha az olmasını sağladığından, gözaltlarının çökük bir görünümde olmamasını sağladığından uygulanır. Dolgu uygulaması bu sorunların tedavi edilmesini sağlar. Bazı kişilerde çeşitli nedenlerden dolayı cilt altında doku kayıpları meydana gelir. Bazılarında yerçekiminin etkisiyle ya da çevresel etkenlerden dolayı, bazı kişilerde güneşin olumsuz etkilerinden dolayı, bazılarında ise yaşın getirdiği etkilerden dolayı ciltte sarkma ve kırışıklıklar meydana gelir. Bu etkileri gidermek, kişileri daha güzel bir görünüme kavuşturmak ve cilde dolgunluk kazandırmak için cilt altına dolgu maddesi enjekte edilerek ciltte olumlu bir görünüm elde edilir. Bu sayede kişiler daha genç göründükleri gibi, alımlı bir görüntüye kavuşur.

  Dolgu Maddeleri Nelerden Oluşur ?

  Dolgu tedavisinde en fazla kullanılan maddelerin içinde hyalüronik asit yer alır. Yaşın ilerlemesiyle ciltte hyalüronik asit azaldığından, kırışıklıkların önlenmesi için içeriğinde hyalüronik asit olan dolgu maddeleri kullanılır. Dışarıdan özel dolgu maddelerin dışında, kişinin kendi yağından elde edilen dolgu enjekte edilebilir. Geçici ve kalıcı özellikte dolgu maddeleri vardır. Kalıcı olarak dolgu tedavisinde kullanılan madde silikondur. Bunlar tek seferde uygulanmakta ve kalıcı etki yapmaktadır. Geçici olarak kullanılan dolgu maddelerini belli aralıklarla tekrarlamak gerekir. Ancak geçici olarak uygulanan dolgu maddeleri daha avantajlı denilebilir. Çünkü belli aralıklarla ciltte değişiklikler yapılabilir. Doğal olarak bulunan bir madde olan hyalüronik asit canlılarda deri, eklem, kıkırdak ve göz yapılarında olur. Hyalüronik asit içeriğinin dışında kalsiyum apatit içerenler, kallojen içerenler, polilaktik asit içeriği olan dolgu maddeleri de vardır.

  Hyalüronik Asit: Bu madde polisakkarit yapısında olan bir şeker zinciridir. Canlılarda, insanlarda doğal olarak bu maddeden bulunmaktadır. Vücutta bu maddenin hücre bölünmesi, cilde gerginlik verme, eklemin kayganlığını sağlama gibi etkileri vardır. Bu madde laboratuvar koşullarında üretilerek, kozmetik amaçlı uygulamalarda kullanılır. Bunlar cilde enjekte edildikten sonra yaklaşık olarak 6-12 ayda vücut tarafından metabolize edilir ve dışarıya atılır. Ciltte alerjik etki yapmaması ve uygulama kolaylığı yüzünden kırışıklık tedavisinde en fazla tercih edilen yöntemdir.

  Rediesse: Dolgu tedavisinde kırışıklıkları gidermek için kullanılan uygulamalar ve maddeler çoğu zaman cildin genç ve diri görünümünü restore etmeye yeterli gelmez. Yerçekimine karşı gelmek ve daha genç bir görünüme sahip olmak için, yüz gerçek bir hacme ihtiyaç duymaktadır. Hacmi azalan bir yüzün iyileştirilmesi, doğal kalojen üretimi etkin olan ve uzun süreli uyarıcı olan dolgu maddesi kullanılması gerekir. Rediesse uygulama yapıldığı alanda hacmi önceki haline getirmeye yarar. Ciltteki derin kırışıklıkları etkili ve uzun süreli bir çalışmayla giderir, sarkık ve çökük yanakları düzeltir, yüz konturlarını doğal bir hale getirir.

  Işık dolgusu: Estetik alanında en fazla başvurulan uygulamalardan olan dolgular, yüzde ince kırışıklıkların giderilmesinde ya da yüzün hacmini kazandırmakta, cildi güzelleştirmede estetik girişimler arasında ışık dolgusu çok fazla tercih edilmektedir. Bu yöntemlerde cildin nem dengesinin korunması oldukça önemlidir. Cildin kaybolmuş olan neminin yeniden kazandırılması için, dolgu tedavisiyle birlikte vitamin ışık dolgusu yapılmaktadır. Dolguyla vitamin terapisi arasındaki ışık dolgusu cildin parlamasını ve tekrar onarılmasını sağlamaktadır. Bu yöntemle ciltte dolgu efekti yapılmamaktadır. Çünkü çapraz bağları gevşek yapılandıran hyalüronik asit bulunmakta, enjeksiyoniçinde cildin onarılmasını ve parlamasını sağlayan vitaminlerde bulunmaktadır. Bu vitaminler sayesinde cilde anti aging bakım yapılması sağlanıyor.

  Dolgu Maddeleri Nerelerde Kullanılır ?

 • Dolgu maddeleri alında olan çizgilerde,
 • Burun ve dudak oluğunda,
 • Aknelerden oluşan izlerde,
 • Dudakların daha dolgun hale getirilmesinde,
 • Göz çevresinde oluşan kaz ayaklarında,
 • El sırtlarında, gözaltı çukurunda burunda olan asimetrilerde,
 • Ağız kenarlarında olan çukurlarda,
 • Kazalar sonucunda olan deformitelerde, yanak ve çene gamzelerinde kullanılmaktadır.
 • Dolgu maddeleri insanlara ameliyat olmadan kırışıklık tedavisi yapmakta ve daha genç görünmelerine neden olmaktadır.
  Göz çevresinde kaz ayaklarında botoks uygulaması yetersiz kalırsa, dolgu tedavisi uygulanmaktadır.
  Gözaltı çukurlarına daha genç bir görünüm elde edebilmek için dolgu uygulanır. Bu sayede biraz sarkık olan yanaklarda, hafifçe yukarıya aldırılmış olur.
  El sırtında incelen kemik ve tendonlarda belirginleşme sağlamak için dolgu yapılır.
  Dudaklara, dudak kenarlarına ve bu bölgedeki kırışıklıklara yapılan dolgu tedavisiyle estetik bir görünüm kazandırılmaktadır.