Meme Estetiği - Meme Küçültme

Meme Büyütme

Eğer memenin ağırlığı nedeniyle omuz, sırt ve kol ağrıları yaşıyorsanız ya da çok büyük ve dikkat çekici memelere sahipseniz ve bundan rahatsız iseniz meme küçültme ameliyatı sonrasında daha küçük, daha şekilli ve vücut ölçülerinize daha uygun memelere sahip olabilir ve son derece mutlu yaşayabilirsiniz.

Büyük ve sarkmış memesi olan bayanlar estetik gereksinimlerin dışında tıbbi nedenlerle de plastik cerrahlara başvurmaktadırlar. Memenin ağırlığı ve südyenin sıkıştırması nedeniyle omuz, sırt ve kol ağrıları sık karşılaşılan şikayetlerdir. Meme altında pişiklerin oluşması kötü kokuya neden olarak sosyal ve cinsel yaşamı sıkıntıya sokar. Ayrıca çok büyük ve dikkat çekici memelere sahip olan genç kızlarda sosyal sıkıntılara da neden olabilir. Bazan hastalar büyük ve sarkmış memelerden o kadar muzdariplerdir ki, memelerinin tamamen alınmasını dahi isteyebilirler. Tabi bu karşılanması mümkün olan bir istek değildir. Meme küçültme ameliyatının amacı daha küçük, daha şekilli ve kişinin vücut ölçülerine daha uygun memeler elde etmektir. Bu durumdaki hastalarımız, ameliyat sonrasında kendi vücut yapılarına uygun ve güzel memelere sahip olduklarında son derece mutlu oluyorlar. Kendi bakımına ve vücut güzelliğine özen gösteren bu durumdaki hanımefendilere meme küçültme ameliyatını öneriyoruz.

MEME KÜÇÜLTME OPERASYONU NASIL YAPILIYOR ?

Genel anestezi ile yapılıyor. Memenin sarkmış ve büyük olan kısımları vücuttan uzaklaştırılıyor ve meme ucu küçültülerek normal bir memede olması gereken yere alınıyor.

MEMEDE İZ KALIYOR MU ?

Memede iz kalması problemi halen plastik cerrahide sıkça tartışılmaktadır. Memedeki izi en aza indirmeyi amaçlayan pek çok yöntem ortaya atılmış olup bu konudaki gelişmeler halen devam etmektedir. Bazı olgularda izsiz meme küçültme yapılabilmektedir. Seçilen ameliyat yöntemi, memenin büyüklüğüne ve sarkmanın derecesine göre de değişir. Dolayısıyla memede nasıl bir izin kalacağı plastik cerrahınızla karşılıklı konuşacağınız bir konudur. Ancak şunu da belirtmeliyim ki meme küçültme ameliyatına karar veren hastalar kalacak izi fazla umarsamazlar. İzler de südyenin ya da mayonun altında gizlenecek şekilde planlanır ve zamanla vücudun rengini alarak dikkat çekmez. Bu tartışma konusu, plastik cerrahların mükemmele ulaşma dürtülerinden doğmaktadır.

OPERASYON RİSKLERİ NELERDİR ?

Her operasyonda olduğu gibi kanama ve enfeksiyon görülebilir. Küçük kan sızmalarını vücut dışına almak için ameliyat sırasında küçük drenler konur. Enfeksiyon için önlem olması için de hastaya antibiyotik verilir. Meme başında beslenme problemleri olabilir, ancak tekniklerdeki gelişme sayesinde ve hastanın durumuna uygun tekniğin kullanılması ile günümüzde pek rastlanan bir problem değildir. Meme başında geçici his kaybı olabilir. Bu durum çoğu hastada geçici bir durumdur ancak bazen kalıcı hale gelebilir.

MEME ŞEKLİNİ NE KADAR SÜRE KORUR ?

Elbette yeni memenin şeklinde zamanla değişmeler olacaktır. Bu, normal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak ortaya çıkar. Sonraki dönemlerde bu ameliyatın tekrarlanmasında sakınca yoktur. Ancak ilk ameliyatta kullanılan tekniğin cerrah tarafından bilinmesi gerekir.