KARIN ESTETİĞİ

Tıbbi literatürde Abdominoplasti (Abdominoplasty) olarak adlandırılan karın germe ameliyatı; orta ve alt karın bölgesinde yer alan fazla deriyle yağ dokusunun alınmasına, karın duvarındaki kasların daha gergin bir hale getirilmesine yönelik majör bir cerrahi uygulamadır. Sarkan karın görüntüsünün dramatik bir şekilde düzeltilmesini sağlayan karın germe ameliyatından sonra cerrahinin içeriğine göre farklı uzunlukta iz kalmaktadır..

Ameliyat Süreci Nasıl İlerliyor ?

Abdominoplasti İçin En Uygun Adaylar

Görüntüle olarak iyi bir şekle sahip olmasına rağmen yaptığı diyet ve egzersizlerle karın bölgesindeki yağları ve deri gevşekliğini gidermeyenler karın germe estetiği için en uygun adaylardır. Birkaç hamileliğin ardından karın derisi ve kasların normale dönemeyecek kadar deforme olması söz konusu olabilir ki, bu estetik cerrahi uygulama karın bölgesinde bu tip problemler olan kadınlar için çok yararlıdır. Ayrıca deri kaybıyla beraber hafif oranda yağlanma problemi olan, daha ileri yaşta hastalarda da oldukça olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ciddi oranda zayıflamayı düşünenlerin bu ameliyatı ertelemesi daha uygun olacaktır. Ameliyatla sıkıştırılan karın kasları gebelik sırasında gevşeyebileceği için hamile kalmayı düşünen kadınların da doğum sonrasını beklemesinde yarar vardır.

Daha önce karın ameliyatından kaynaklı izleriniz mevcutsa estetik cerrahınız daha fazla iz oluşacağı yönünde uyarıda bulunabilir. Bu ameliyatlar karın görünümünüzü düzeltmesine rağmen hayal ettiğiniz gibi bir karna sahip olmanızı garanti etmez. Beklentilerinizi bu yönde tartmanızda ve doktorunuza ne beklediğinizi açıkça izah etmenizde yarar vardır.

Ameliyatın Planlanması

Karnınızdaki yağ depolanmasının ve karın derinizin durumunu gözden geçiren doktorunuz genel bir sağlık değerlendirmesi yapacak, sizi riskler ve kısıtlamalarla ilgili geniş çaplı bilgilendirecektir. İlaç veya çeşitli vitaminler ya da sigara kullanıyorsanız doktorunuza bunu mutlaka söylemelisiniz.

Doktorunuza beklentilerinizle ilgili ne kadar açık olmanız gerekiyorsa doktorunuzun da size karşı tüm komplikasyon riskleri ve kısıtlamalar konusunda aynı şekilde açık olması gerekir. Göbek altı bölgenizde hafif bir yağlanma varsa mini karın germe işlemiyle, kompleks bir cerrahi müdahaleye gerek kalmaksızın bu problemin giderilmesi sağlanabilir. Kısmi veya tam karın germe işlemlerinin dışında liposuction uygulamalarıyla da daha iyi kontura sahip olmanız sağlanabilir. Zira bazı hastalarda en iyi sonuç, yalnızca liposuction ile elde edilmektedir. Kliniğimizin estetik cerrahları, her durumda sizin için en uygun ve en iyi sonucu verecek prosedürü seçmeniz doğrultusunda önerilerde bulunmaktadır. Doktorlarımız görüşmeniz sırasında anesteziden ameliyat tekniğine, masraflardan iyileşme sürecine kadar her detay hakkında net bir şekilde bilgi vermektedir. Sağlık sigortaları bu cerrahi müdahaleleri kapsamamaktadır ancak yine de sağlık sigortası poliçenizi kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Ameliyat Hazırlığı
Yeme içme, ilaç ve vitaminlerin alınması; bırakılması ve diğer birçok konuda bilgilendirme yapan doktorunuz ameliyata hazırlık için dikkat etmeniz ve uygulamanız gereken her şeyi, tek tek anlatacaktır. Sigara tiryakilerinin ameliyattan “en az” iki hafta öncesinde ve ameliyattan sonraki 2 hafta boyunca sigara tüketmemesi veya en güzeli sigarayı tamamen bırakması istenir. Sinirlerinizi yıpratacak türden diyet programlarını uygulamaktan da kaçınmanızda yarar var çünkü aşırı diyet, potansiyeli azaltabilmektedir. Grip veya farklı enfeksiyonlarda ameliyatın ertelenmesi söz konusu olabilir. Ameliyat sonrası size yardımcı olacak ve evinize kadar refakat edecek birini ayarlamayı da unutmayın.
Ameliyatın Yapılacağı Yer

Outpatient olarak hastaneye yatmadan yapılabilen karın germe ameliyat, bazı durumlardaysa inpatient konumda birkaç gün hastanede kalınmasını gerektirir.

Anestezi

Ameliyat süresince uyumanızı sağlayacak genel anestezi uygulanmasını söz konusu olsa da, sakinleştirici sedatif ilaçlarla kombine edilmiş anesteziyle de operasyon yapılabilir. Uyanık ancak gevşek olmanızı sağlayan sedatif ilaç ile anestezi kombinasyonunda acıya duyarsız olursunuz..

Cerrahi

Tam karın germe ameliyatı gereken işlemlerde operasyon 2 ile 5 saat arasında sürebilir. Kısmi karın germeyse 1-2 saat gibi bir sürede tamamlanabilmektedir. Genellikle kalça kemikleri arasında, kasıkların hemen üstünden uzanan bir kesi hattı uygulanır. Göbek bölgesinin çevredeki dokulardan kurtularak, serbest kalmasını sağlamak için göbeğin etrafına da ikinci bir kesi yapılır. Kısmi karın germedeyse bu kesi hattı daha kısa olur ve göbeğin yerinin değiştirilmesi gerekmeyebilir. Alttaki karın kasının üzerinden derinin yukarı, kaburga kenarına kadar kaldırılmasının ardından karın kasları bir araya getirilir yani sağlamlaştırılır. Bu sayede karın duvarı sıkılaşmış, bel hattı incelmiş olur. Son olarak kaldırılan deri aşağı çekilir ve deri fazlası alınır. Karın derisi gerdirildikten sonra göbek için yeni bir delik açılır, göbek bu bölüme yerleştirilerek dikiş atılır. Kesi hattının dikilmesi, pansuman örtülerinin örtülmesi ve biriken sıvının boşaltılması için geçici ince tüplerin yerleştirilmesi ile operasyon tamamlanır.

Ameliyat Sonrası

Karın bölgenizde ameliyattan sonraki ilk günlerde şişme olacağı için ağrı duyabilirsiniz ama ağrı kesiciler rahatsızlığınızı giderecektir. Cerrahi müdahaleden birkaç saat sonra veya birkaç gün klinikte yahut hastanede yattıktan sonra evinize gönderilebilirsiniz. Banyo ve kıyafetlerle ilgili bazı tavsiyelerde bulunacak olan doktorunuz, duruş ve yatış pozisyonlarıyla da ilgili bilgi verecektir. Kısa sürede yürümeye başlayabilirsiniz ancak ilk günlerde doğrulmanız mümkün olmayacaktır. Kesi izleri kalıcı olsa da, zaman geçtikçe solarak ten rengine döner. İlk dönemde uygulanan pansuman yerini destekleyici korseye bırakacaktır. Herkesin iyileşmesi farklıdır ama aşağıdaki gibi süreçlerden geçeceğiniz söylenebilir.

İlk Hafta

Cerrahi tüpler çıkartılır. Morluk ve şişlik maksimum seviyeye çıkacaktır. Birkaç Hafta Sonra Morluk ve şişlikler iner, ameliyat sonuçlarını görmeye başlarsınız. Ağır olmayan işlerinizle ilgilenebilirsiniz. Koruyucu giysi giymeyi bırakabilir, fiziksel aktivitelerinizi arttırabilirsiniz.

Bir Kaç Ay Sonra

Ameliyat sonucu net bir şekilde görülür. Yorgun ve halsizlik gibi şikayetlerden kurtulursunuz. Kesi izinin kırmızı rengi solar ancak ekstra cilt bakımı uygulamaya devam etmeniz gerekebilir. Güneş ışınlarından korunmanız, koruyucu krem kullanmanız ve koyu renkli kıyafetlerden uzak durmanız gerekir ki, iyileşmeniz zorlaşmasın.

Normale Dönüş ve Yeni Görünümünüz

İyi bir kondisyona ve özellikle kuvvetli karın kaslarına sahipseniz karın germe sonrası çok daha kısa sürede toparlanırsınız. Kendinizi ameliyat öncesindeki gibi hissetmenizse haftalar, belki aylar sürebilir. Bazı haftalar 15 günden sonra iş başı yaparken bazıları da 4 hafta kadar beklemektedir. Ameliyat öncesinde hiç egzersiz yapmamış kişilerin de egzersiz programları uygulaması, kasların sağlamlaşması ve doku şişlerinin azalması için yararlı olacaktır. İlk aylarda yara iziniz günden güne daha kötüye gidiyormuş gibi görünebilir ancak bu durum çok normaldir ve izlerin solması 12 ayı bulabilmektedir.

Derisi gevşeyen ve karın kasları zayıflamış olan kişilerde gerek kısmi gerek komple karın germe ameliyatları olsun mükemmel derecede sonuç vermektedir. Dengeli beslenme ve düzenli egzersiz yapılırsa alınan sonuç oldukça uzun vadeli olacaktır. beklentileriniz gerçekdışı değilse ve kesi izlerini de büyük bir sorun olarak görmüyorsanız karın germe sizin için en uygun cevap olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

S: Oluşan yara izi herhangi bir lazerle yok edilebilir mi?
C: Quantum IPL tipi lazerler yara izinin belirginliğini azaltabilmekte ve rengini açabilmektedir ancak tamamen yok edememektedir.

S: Karın tamamen düzleşir mi yoksa yuvarlar bir hat mı oluşur?
C: Konturlarını korusa da, tamamen düz ve gergin hale gelir.

S: Ameliyattan sonra kilo alınması durumunda karında tekrar aynı yağlanma olur mu?
C: Hayır çünkü liposuction da uygulandığı için yağ hücrelerinde yarı yarıya azalma olacak, karın bölgesi eskisi kadar yağlanmayacaktır.

S: Egzersiz için aletli jimnastik yapmak mümkün mü?
C: 6. Haftadan sonra “yavaş yavaş arttırmak kaydıyla” her tip jimnastik egzersizi yapılabilir.

S: Kesi izi, sezaryanla doğumda yapılan kesiyle aynı bölgeye denk gelir mi?
C: Evet ancak daha uzun bir kesi yapılmaktadır.

S: Sezaryanla doğum yapacak kadınların aynı zamanda bu ameliyatı da yaptırması mümkün mü?
C: Mümkün olmasına rağmen sakıncalıdır çünkü karın ve rahmin hacmi çok büyüktür.

S: Doğumdan ne kadar sonra karın germe yapılabilir?
C: İdeal süre 9 aydır.

S: Tekrar çocuk sahibi olmak istenmesi halinde?
C: Doğuma ve annenin sağlığına herhangi bir zarar olmamasına rağmen karında yeniden gevşeme olabilir.

KOL GERME

Yaşlanma, derinin esnekliğini ve kalınlığını yitirmesi sebebiyle ortaya çıkan kol sarkmalarının etkisi; alttaki yağ, kas ve kemik dokusunun erimesiyle birlikte daha da artar. Dermis denen derinin iç kısmındaki elastik lifler normalde iç tabakanın %3-4’ünü oluşturur ancak yaş ilerledikçe bu oran azalır ve deri elastik yapısını iyice kaybeder. Bu etki hızlandıkça yerçekimi kuvveti derinin daha da aşağı sarkmasına yol açar. Kol germe estetiği sayesinde kollardaki sarkma büyük oranda azaltılabilir ve hatta tamamen ortadan kaldırılabilir.

Hastanın deri kalitesinin iyi olduğu ve sarkmanın düşük seviyede durumlarda çoğunlukla sadece yağ birikiminden kaynaklı bir problemler bulunur ve bu sorun da liposuction yani vakumla yağ emme uygulamasıyla kolayca giderilebilir. Lakin yağ dokusu fazlalığına ilave olarak deride sarkma da varsa sadece liposuction yapılması ile başarılı sonuç alınması söz konusu olmaz. Bu tip durumlarda kol germe ameliyatı yapılması kaçınılmazdır. Lokal veya hastaya ve probleme bağlı olarak genel anestezi altında gerçekleştirilebilen kol germe ameliyatları, kol iç ve arka bölümünde açılan kesiler yardımıyla deri ve fazla yağ dokusunun eksize edilmesi işlemidir. Kol germe ameliyatı sırasında daha estetik sonuç alınması halinde kolun diğer bölgelerine liposuction uygulanması da mümkündür.

Koldaki sarkmanın giderilmesi için açılan kesiler çift tabaka şeklinde dikilir ve ameliyat kolun yumuşak pansumana alınmasıyla sonlandırılır. Kol germe estetiği ameliyatından birkaç sonra saat hastanın evine gitmesi mümkündür. Ameliyattan sonraki gün sargılar açılır ve ameliyat bölgesi kontrol edilir. Hastanın 3 gün boyunca özel bir kol korsesi kullanması ve kollarını sürekli aşağı sarkıtmaktan kaçınması tavsiye edilir. Bunun dışında spesifik olarak dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar bulunmamaktadır. Basit gibi görünse de, kısa sürede ameliyat etkisini atlatmak için klinik ve estetik cerrah seçimine büyük özen gösterilmelidir.

LIPOSUCTION

Liposuction (vakumla yağ alma) ile vücut şekillendirmesi bölgesel olarak toplanmış fazla yağ birikimlerini uzaklaştırma tekniğidir. Liposakşın ile daha sıklıkla kalçalar, dış uyluk, iç uyluk, ön uyluk, kalça yanları ve karın bölgesindeki daha nadir olarak kollar, diz, gövde,sırt, meme, boyun, çene altına yağ toplanmaları uzaklaştırılır ve bu bölgelere yeni şekil verilir. Bundan yirmi yıl öncesine kadar vücuttaki yağ toplantılarının şekillendirilmesi cerrahi kesiler yapılarak gerçekleştirildi. Bunun sonucu ise istenmeyen yara izleri oluşur bu durum hastaları mutsuz kılardı. Küçük deliklerden girilerek, yağın vakum ile alınması böylece vücut şeklinin düzeltilmesi plastik cerrahide çığır açmıştır. Kesisiz ve dolayısıyla, izsiz bir yöntemin gelişmesi hastaları ve doktorları çok mutlu etmiştir.

Eğer liposuction düşünüyorsa kişinin atması gereken ilk adım bir plastik cerraha danışmaktır. Hasta, arzulanan sonucun kusursuzluk değil düzeltme olduğunu akılda tutarak cerrahi sonrası iyi görünme ve iyi hissetme konusundaki beklentilerini açık yüreklilikle tartışmalıdır.

Herhangi bir estetik ameliyat girişiminden önce saptanması gereken en önemli faktörlerden biri duygusal dengedir. Liposuction vücut hatlarınızın şeklini düzeltebilir fakat hayat şeklinizi değiştiremez. Estetik cerrahi görünümünüzü düzeltebilir ve kendinize olan güveninizi tazeleyebilir fakat gerisi size bağlıdır.

Liposuction diyet ve egzersiz yoluyla sağlanabilecek kilo kaybı yerine uygulanabilecek bir yöntem olmadığı gibi şişmanlık için de çare değildir. Dikkatle değerlendirilip seçilmiş vakalar için uygun bir cerrahi tekniktir. Cerrahınız size liposuction yerine veya onunla birlikte deri ve yağ dokusunun kesilerek çıkarıldığı bir ameliyat önerebilir (Dermolipektomi).

Liposuction ile vücut şekillendirmenin başarısındaki sır, bu teknikle emilen yağlarla birlikte yağ hücreleri ve yağ reseptörlerinin bir kısmının (%50 civarı) alınması böylece bu bölgelere eskisi gibi aşırı yağ toplanamamasında yatmaktadır. Vücut şekillendirmesi planlanırken, bölgesel yağ toplanma odaklarının tümünün değerlendirilmesi ve liposuction yapılacak bölgelere hepsinin dahil edilmesi başarı için en önemli yaklaşımlardan biridir. Aksi takdirde bu bölgelerden sadece bir veya ikisinden alınacak yağ ileride geri kalan dört bölgede aşırı yağ toplanmasına sebep olacaktır.

Kullanılacak cerrahi tekniğe ilaveten, cerrahınız, anestezi, ameliyatın nerede yapılacağı, ameliyat gerçekte ne kadar başarılıdır gibi sizin durumunuzla ilgili özel ayrıntıları da tartışacaktır. Liposuction’a karar verilmeden önce ameliyatın riskleri, bedeli gibi değerlendirilmesi gereken ilave etkenler cerrahla bu dönemde tartışılmalıdır.

Cerrahinin muhtemel riskleri ve liposuction ile ilgili özel zorluklardan haberdar edilmiş olmanız gerekmektedir ( Örn: Bazen aşırı yağ fazlalığı olan vakalarda ikinci bir ameliyat gerekebilir). Enfeksiyon veya lokalize kan birikimi gibi ameliyat sonrası komplikasyonlar sık değildir ve tedavi edilebilirler. Komplikasyon riski iyileşme dönemindeki takiplerde cerrahınızın önerilerine uyarak azaltılabilir.

Süperwet dediğimiz teknikte hastanın boyutlarına göre değişmek üzere bir ile dört litre hatta bazen beş litre özel serumlar vererek bu yağları eritip daha sonra bunların vakumla alınmasını sağlamış olmaktayız. Bu teknik daha az kan bulaşmış yağ kitlelerinin emilmesine olanak vermektedir.

Liposuction, kilosu ve vücut yapısı nispeten normale yakın vakalarda oransız olarak genişlemiş kalça, kalça yanları, uyluklar, karın, bel civarını inceltmek için uygulanır. Bu değişikliklerle birlikte kollardaki, baldırlardaki, dizlerdeki, göğüs üstündeki, çene altındaki yağların uzaklaştırılması sıklıkla aynı ameliyatta yapılabilir.

Yöntemin kapsamı arzulanan değişikliklerle ve cerrahınızın uygun gördüklerine bağlıdır. Cerrahınızın önerisine göre ayaktan tedavi merkezinde out-patient olarak veya hastaneye yatarak ameliyat edilebilirsiniz.

Liposuction, tedavi edilecek bölgenin uyuşturulduğu lokal anestezi altında veya genel anestezi ile yapılabilir. Anestezi uygulamasından önce gerginliği yatıştırmak için medikasyon verilir. Sedatif (yatıştırıcı) lokal anestezik ameliyat esnasında rahat olmanızı sağlayacaktır. Eğer genel anestezi uygulandıysa tüm ameliyat boyunca uyuyacaksınız.

Ameliyat, liposuction uygulanacak bölgeye yapılan yaklaşık 0.5 cm. lik kesi ile başlar. Künt uçlu, ucuna yakın ufak delikleri olan ince boru şeklindeki kanül kesi yerinden geçirilir. Dıştaki uca emici ünite bağlanır. Cerrah kanülü deri altı dokusunda, uzaklaştırılacak yağ miktarını ayırarak kullanır. Yüksek vakum basıncı yaratılır ve yağ dışarıya emilir. Bazen istenmeyen tüm yağ depozitelerini uzaklaştırabilmek için ulaşım sağlamak için ilave kesi gerekebilir.Kesi küçük ve sıklıkla gizlenmiş nedbe bırakacak şekilde bir kaç dikişle kapatılır.

Ameliyatı takiben tüm tedavi edilmiş sahaya alttaki dokunun şekline pürüzsüzce uyum sağlayacak şekilde derinin çekmesini hızlandırmak için sarkmamış derisi olanlarda streç çorap diğerlerinde ise elastik sargılarla bir bandaj uygulanabilir. Ameliyat sahasında çürüme ve şişmeyi azaltmak için sıkı baskı sağlayan bu yöntemle özel varis çorabı üç hafta kullanılır. Ameliyatın kapsamına bağlı olarak, işlem 45 dakikadan 2 saate kadar hatta daha uzun sürebilir.

Cerrahi sonrası bir kaç gün ağrı kesicilere cevap veren çok hafif ağrı olabilir. Uyuşukluk hafif ağrılar bir süre daha devam edebilir. Yürüyüşler bu şikayetlerin çabuk kaybolmasına yardımcı olur.

Hastaneye yatırılmış hasta genellikle ameliyattan bir gün sonra çıkartılacaktır, bazı istisna durumlarda bu süre uzayabilir. Koruyucu bantlar genellikle ameliyatın ilk haftasında açılır. Streç çorap’ın 2-3 hafta daha kullanılması önerilir. Ameliyatın 6.gününden itibaren 5-10 seans fizik tedavi yapılması yararlı olacaktır. Biraz şişlik ve morarma oluşacaktır ve tamamen kaybolmaları 6-8 hafta sürecektir.

UYLUK GERME

Uyluk ve kalça germe ameliyatı; uyluk ve kalça bölümünde gevşemiş ve sarkmış olan deri ile yağ dokusunun çıkartılması, bu bölgenin gergin ve düz bir hale getirilmesi işlemidir. Birbirinden ayrı olarak yapılabileceği gibi, uyluk ve kalça germe ameliyatının ayrı ayrı yapılması da mümkündür. Bu ameliyatlarla birlikte liposuction uygulamaları da kombine edilebilir ve bu sayede çok daha estetik sonuçlar alınabilir. Çizgi şeklinde bir yara izi kalmaktadır. Uyluk germe estetiği operasyonlarında yara izi kasıklara gizlenirken, kalça germe estetiğinde iz kalça kemiğinin hemen üzerinde, bikininin altında kalacak şekilde ayarlanmaktadır.

Yalnızca kalça germe estetiği veya uyluk germe ameliyatı uygulanacaksa lokal anestezinin kullanımı söz konusu olabilir ancak uyluk ve kalça germe ameliyatının bir arada yapılması halinde ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Ameliyat sonrası 2-3 gün kliniğimizde kalan hastanın ameliyat bölgelerine, estetik cerrahın tercihine göre dren konulabilir ve yine estetik cerrahın tercihine göre drenler iki günle bir hafta arasında kalabilir. Ameliyat bölgesinde bir rahatsızlık ve ağrı hissi oluşması normaldir ki, verilen ağrı kesicilerle bu erken safhanın rahat atlatılması sağlanır. İlk birkaç gün yürümekte güçlük çeken hafta ilk haftanın sonundan itibaren ağrılar hafifleyeceği için çok daha rahat şekilde yürüyebilir. Ameliyattan 2 gün sonra duş alınabilir. İlk iki hafta fiziksel aktiviteler kısıtlanmaktadır ve bu sürenin ardından rutin aktivitelere ‘yavaş yavaş’ geri dönülebilir. Spor ve egzersiz içinse iki ay kadar beklenmesi gerekir.

Kanın deri ve doku altına toplanması yani Hematoma, uyluk ve kalça germe ameliyatları sonrası en yaygın görülen komplikasyondur. Az görülen bir durum olmasına rağmen biriken kanın tahliyesi için dren konulması gerekebilir. Bazı durumlardaysa deri altında serum toplanması yani Seroma görülebilir ve bu durum ameliyat sonrası 1-2 hafta ortaya çıkar. Estetik cerrahın gerekli görmesi halinde biriken sıvının enjektör ile boşaltılması mümkündür. Hematoma ve Seroma, estetik cerrahla hasta arasında şeffaf ve güvene dayalı bir ilişki olması halinde çok kolay şekilde önlenebilecek komplikasyonlardır. Tüm bunların dışında unutulmaması gereken, sigaranın ameliyat sonrası her tip komplikasyon riskini arttırdığıdır. Uyluk ve kalça germe ameliyatlarında her zaman yara izlerinin genişleyerek, kötü görünüme yol açması her zaman geçerli olan bir risktir. Yara izlerinin ne kadar belirgin olacağı, hastadan hastaya değişen bir olgudur..